Scholarship Info

INFO BEASISWA

PPDS Scholarship Data in Dermatology and Venereology Study Programs include:

KEMENKES Scholarship on behalf of:

– Wahyunita Desi R, dr. (Force XIII)

– Zahrudin Achmad, dr. (Force XV)

– Bernadya Yogatri Anjuwita Saputri, dr. (Generation XVII)

– Aprilin Krista Devi, Dr. (Force XVIII)

– Andre Yuindartanto, Dr. (Force XX)

Regional Scholarship on behalf of:

– Amanda Gracia Manuputty, Dr.

PRESTASI MAHASISWA

AKADEMIK

No.

Student Name

Activities and Time of Organizing

Level

Achievements achieved

1.

Marina Rimadhani

12th Asia Pacific Environmental and Occupational Dermatology Symposium 2013

International

3rd place in the Oral poster

2.

dr. Esthy Yuliana

13th Annual Scientific Meeting of Indonesian Society of Dermatology and Venereology 2013

National

Juara 3 Oral poster3rd place in the Oral poster

3.

dr. Pramita Ariyanti

12th Asia Pacific Environmental and Occupational Dermatology Symposium 2013

International

2nd Place Poster

4.

dr. Bagus Haryo

12th Asia Pacific Environmental and Occupational Dermatology Symposium 2013

International

3rd place poster

5.

dr. Bagus Haryo

13th Annual Scientific Meeting of Indonesian Society of Dermatology and Venereology 2013

National

3rd place poster

6.

dr. Renata Prameswari

12th Asia Pacific Environmental and Occupational Dermatology Symposium 2013

International

3rd place in the Oral poster

7.

dr Netty Sukmawati

PIT Balikpapan tahun 2015

National

1st Place Oral Presentation

8.

dr Fatma Rosida

PIT Balikpapan tahun 2015

National

2nd Place Oral Presentation

9.

dr Indah Sari Listiana Dewi

PIT Balikpapan tahun 2015

National

3rd Winner in Oral Presentation

10.

dr. Afria Arista

Asia Pacific Association for Laser Medicine & Surgery Jakarta 2016

International

11.

dr. Densy Violina Harnanti

Asia Pacific Association for Laser Medicine & Surgery Jakarta 2016

International

12.

dr. Retha

Asia Pacific Society for Medical Mycology Congress Bali 2016

International

2nd Place Poster Case Report and 3rd place all poster categories

13.

dr. Wahyunita Desi R

Asia Pacific Association for Laser Medicine & Surgery Jakarta 2016

International

2nd Place Poster Presentation

14.

dr. Nanny Herwanto

2017 American Academy of Dermatology annual Meeting

International

Strauss & Katz World Congress Fund Scholarship

15.

dr. Abdul Karim

International Conference on Tropical and Clinical Dermatology 2017

International

3rd Consolation Prize presentation oral

16.

dr. Agatha Anindhita A.

International Conference on Tropical and Clinical Dermatology 2017

International

2nd Runner Up presentation oral

17.

dr. Abdul Karim

Kongres Nasional XV

National

1st Winner Poster Presentation for PPDS Case Report

18.

Dr.Vidyani

RCD PIT Surabaya 2018

International

1st Place Winner of Oral Research Competition Original Research 2018

19.

Dr.Agatha

RCD PIT Surabaya 2018

International

1st Place Winner of Oral Research Competition Original Research 2018

NON AKADEMIK

No.

Student Name

Activities and Time of Organizing

Level

Achievements achieved

1.

Tim Konas

Konas XIV Bandung tahun 2014

National

2 nd Winner of Art Performance Night

2.

dr. Marina Rimadhani

Hari Ibu tahun 2013

Local

1st Winner in Make Up Competition

3.

dr. Frea T, dr. Regitta Indira Agusni, dr. Meita

FK Idol tahun 2014

Local

Second place winner

4.

dr. Afria Arista, dr. Amalia Rositawati

Hari Kartini tahun 2015

Local

3rd Winner in Fish-based Cooking Competition

5.

dr. Abdul Karim, dr. Alfrid Asditya H, dr. Vidyani Adiningtyas K.

Dekan cup tahun 2015

Local

1st Winner in Cooking Competition

6.

dr. Abdul Karim, dr. Alfrid Asditya H, dr. Febrina Dewi Pratiwi

Dekan cup tahun 2016

Local

1st Winner in Cooking Competition

7.

dr. Abdul Karim

Local

Champion of hope 3 Poster Contest

8.

dr. Amalia Rositawati

Hari Kartini tahun 2016

Local

Hope Champion II

9.

dr. Abdul Karim, dr. Alfrid Asditya H, dr. Vidyani Adiningtyas K.

Dekan cup Tahun 2017

Local

1st Winner in Cooking Competition

10.

dr. Abdul Karim

Dekan cup Tahun 2017

Local

1st Place Mens Double Badminton

11.

Tim Konas

Konas XV Semarang tahun 2017

National

Champion II Hope Night Performing Arts

12.

Group Vokal PPDS Kulit dan Kelamin

Dies Natalis UNAIR ke-63

Local

Champion of the Vocal group

13.

dr. Abdul Karim

Dies Natalis UNAIR ke-63

Local

Champion of Cooking Competition

14.

dr. Abdul Karim

Dekan Cup tahun 2017

Local

1st Winner in Cooking Competition

15.

dr. Abdul Karim

Dekan Cup tahun 2017

Local

1st place winner of Double Badminton

16.

Tim Konas

Konas XVI Surabaya tahun 2018

National

3rd place winner of Cultural night

17.

Tim Kemerdekaan

Hari kemerdekaan 2018 Unair

Local

2nd Place in the Tumpeng Decorative Competition

19.

Dr. Anindia Indraswari

HUT Perdoski 2019

National

Champion of Hope 1 Fashion Show Competition